Šta smo naučili na ovogodišnjem LSPR-u: Važnost teorijskog i snaga praktičnog
Blog - Jul 06, 2020
Juni 2020. bio je u znaku edukativnih modula Londonske škole odnosa s javnošću, pred kojom je ove godine bio poseban izazov – kako u doba korone kvalitetno održati nastavu koja ima velike potrebe za praktičnim znanjima.
Kombinacijom online i predavanja uživo taj izazov je uspješno savladan, a iskustveno šarolikoj grupi polaznika LSPR-a iz četiri bh. grada ostao je još završni zadatak do diplome.
10 predavača i mnoštvo važnih tema
U toku prethodnog mjeseca slušali smo 10 vrsnih predavača o temama koje će nam itekako koristiti u daljoj poslovnoj nadogradnji. Informacije koje su nam neki od njih govorili žustro smo zapisivali, dok su nas drugi poticali na duboko razmišljanje. Ipak, najviše smo uživali u praktičnom dijelu nastave, posebno kada smo se lično nalazili u ulogama moderatora, govornika, prezentera, novinara…
Ako bih trebala izdvojiti nekoliko važnih zaključaka ovog druženja, onda bi to svakako bilo sljedeće:
• Najbolje učimo kad nas bace “u vatru”. Pokazali su to zadaci koje je trebalo izvršiti u kratkom vremenskom periodu i odmah u toku predavanja – iskonstruisane krizne situacije i javnost/novinari koji traže brzu, smislenu i profesionalnu reakciju, projekti koji su zahtijevali adekvatno predstavljenu ideju, metodologiju, ciljne grupe, sredstva za plasiranje informacija i brojne druge detalje. Osim toga, greške koje sami pravimo ili tuđe iz kojih učimo u tim trenucima se dublje utisnu u naše pamćenje i potaknu nas na razmišljanje.
• Volimo čuti što više informacija u toku predavanja, ali nam jednako gode i predavači koji dobro “vagaju” riječi i prave dramske pauze jer se tada iz recipijenta pretvaramo u mislioca.
• Vrlo uspješno kritikujemo dešavanja i ukazujemo na mane, a kad se od nas zahtijeva da predočimo prijedloge rješenja, taj proces ide veoma sporo.
• Online predavanja treba zadržati i nakon korone jer ih je lakše organizovati, a i prisustvovati im (neki polaznici slušali su predavanja iz automobila, drugi s radnog mjesta, treći dok su uspavljivali djecu…). Također omogućavaju učešće predavača iz drugih krajeva svijeta koji sasvim drugačijom perspektivom obogaćuju sadržaje LSPR-a.
• Rijetki su stručnjaci koji će bez ustručavanja sa vama podijeliti sve tips&tricks iz svog svakodnevnog rada, ali i propuste koje su njihovi kolektivi napravili, čak i one koji nisu odjeknuli u javnosti, i to je ogromna vrijednost LSPR-a. Ta velikodušnost je odlika velikih, kao i briga o dojmu i ocjenama koje su kao predavači dobili.
• I na kraju savjet koji se pojavljivao u skoro svakom predavanju: Neka vaša komunikacija bude prožeta empatijom. U tome se krije jedna od tajni uspjeha ovog posla jer samo tako možete naučiti kako postati istinski storytelleri koji otkrivaju i oživljavaju dobre priče, ali istovremeno i odaslati prave poruke u vrijeme krize.
Zapiši iskustvo učenja od najboljih
LSPR nam je, potvrdit će vam to svi polaznici, usadio važne poruke i vrijednosti koje kroz dalju praksu imamo priliku nadograđivati. I upravo to je mnogo važnije od svih pravila koja smo mogli zapisati.
Uostalom, kao što smo čuli na posljednjem predavanju LSPR-a, sva pravila možemo opušteno baciti u smeće jer život za njih vrlo često ne mari. Ono što ostaje su vrijedna iskustva koja smo stekli jer edukacija zaista čini život boljim.